CAS K 25 Liaz

CAS K 25 Liaz 101.860

     Dne 2.3.2010 získala Obec Kovářská bezúplatným převodem od HZS Ústeckého kraje cisternovou automobilovou stříkačku CAS K 25 na podvozku Liaz 101.860. Vozidlo, které je vyrobeno v roce 1988 a na konci roku 2004 prošlo celkovou rekonstrukcí s kompletní výměnou nástavby, má celkovou účetní hodnotu 3 178 974,10 kč.

     Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku s kombinovaným čerpadlem o výkonu 2500 l/min., s cisternou o objemu 2500 litrů vody a 400 litrů pěnidla. Dále je ve vozidle zabudováno přiměšování hasiva Pyrocool se zásobou 2×5 litrů. Požární nástavba je postavena na podvozku Liaz 101.860, s pohonem 4×4, uzávěrkami zadního i předního diferenciálu. Vozidlo pohání vznětový, čtyřdobý, vodou chlazený, přeplňovaný šestiválec typu MŠ 637 o výkonu 189 kW. Převodovka je desetistupňová typu 10P80. Celková povolená hmotnost vozidla je 16 000 kg.

     Vzhledem k tomu, že vozidlo nahradilo stávající TA 3 Magirus, bylo potřeba vůz vybavit nejen výzbrojí pro požáry, ale také na veškeré technické zásahy, včetně dopravních nehod. Proto bylo třeba úložné prostory v nástavbě vozidla upravit.  Nejprve bylo třeba sehnat finanční prostředky na výrobu hliníkových beden, poličky do kabiny vozu a různých polic, úchytů a držáků do nástavby. Výrobu a zástavbu do vozidla provedla firma KOMET Pečky.

     V den, kdy jsme vozidlo dovezli z Kometu zpět na stanici, došlo k poruše vozidla TA 3, které muselo být odhlášeno z výjezdu. To znamenalo, že jsme v co nejkratším času museli vybavit Liazku veškerým vybavením. Během dvou dnů se podařilo dodělat chybějící úchyty pro vybavení a agregáty, strojníci prodělali kondiční jízdy,  proškolení s obsluhou čerpadla a vozidlo bylo dne 26.3. zařazeno do výjezdu.

     Vozidlo bylo zařazeno jako prvovýjezdové. Ve výbavě mimo jiné najdete:

Analogová vysílačka Motorola GM 360, 2 ks kapesní radiostanice Motorola GP 340, vozidlová digitální radiostanice Pegas, 4 ks IDP Saturn, záchranářská batoh s vybavením, kyslíkový přístroj Saturn OXY, vakuová matrace a dlahy, rovnotlaký protichemický obleky SOO CO, elektrocentrála HERON 6000 AVR,  vysavač STIHL na obtížný hmyz, rozbrušovací pila Husqvarna 375 K ,motorová pila OM 962, vyprošťovací agregát LUKAS s nůžkami, rozpínákem, 2 ks rozpínacích válců a dalším příslušenstvím, sada na řezání autoskel, zachytávač airbagů řidiče, sada podkládacích klínů ZUMRO, sorpční prostředky na komunikace i vodní hladinu, norná stěna, norná stěna, přetlakový ventilátor PAPIN 350 MZ, kominické nářadí a mnoho dalšího vybavení na různé typy zásahů.